Aktualności

Darmowe szkolenia pielęgniarek i położnych nie są dla nich przychodem

Kategoria: Aktualności Biuro OZZPiP / June 6, 2017

We wtorek, 30 maja b.r. zapadło precedensowe orzeczenie w sprawie darmowych szkoleń dla pielęgniarek i położnych organizowanych przez samorząd pielęgniarek i położnych lub związek zawodowy.

W związku z wystosowanym przez OZZPiP Region Śląski wnioskiem o interpretację zagadnienia prawnego sprowadzającego się do pytania: "czy darmowe szkolenia dla pielęgniarek i położnych są dla nich przychodem, tudzież czy wiążą się z obowiązkiem odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?" fiskus odpowiedział twierdząco. Jak argumentował - to, że ustawodawca zobligował osoby wykonujące niektóre zawody do stałego podnoszenia kwalifikacji, nie oznacza, że mają to czynić bezpłatnie. Skargę OZZPiP na tę interpretację oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który – co ciekawe - w podobnej sprawie przyznał rację OIPiP, przychylając się tym samym do (zbieżnego ze związkowym) stanowiska w sprawie powyższego zagadnienia, tj. do twierdzenia, iż darmowe szkolenia nie stanowią przychodu i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu PIT po stronie pielęgniarek i położnych. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację OZZPiP. Prawomocny wyrok w tej sprawie oznacza, iż darmowe szkolenia organizowane przez samorząd czy związek zawodowy nie stanowią przychodu po stronie pielęgniarek i położnych. Na sukces trzeba było czekać niemal trzy lata - jak widać, cierpliwość, zaangażowanie i determinacja popłacają.

 

PS Zachęcamy do lektury artykułu dotyczącego powyższej sprawy (link poniżej). Zapoznają się tam Państwo z jej szczegółami:

http://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/305309916-PIT-czy-darmowe-szkolenia-pielegniarek-sa-ich-przychodem.html#ap-2

Poleć!